Spotkania, warsztaty i zajęcia ekologiczne! Są wyniki wiosennych mikrograntów

i

Autor: Mat. prasowe Spotkania, warsztaty i zajęcia ekologiczne! Są wyniki wiosennych mikrograntów

Spotkania, warsztaty i zajęcia ekologiczne! Są wyniki wiosennych mikrograntów

2021-03-16 22:26

Międzypokoleniowe spotkania, wzmacnianie sąsiedzkich relacji, czy warsztaty i zajęcia ekologiczne. Miasto ogłosiło zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek pierwszego w tym roku naboru do Mikrograntów! Spośród 190 propozycji zgłoszonych w mijającym naborze wybrano 39 inicjatyw lokalnych realizowanych w cały mieście.

W trwającym od 1 do 15 lutego pierwszym w 2021 roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Nabór podzielony był na trzy ścieżki: dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Ze 107 pomysłów nadesłanych w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek ścieżki komisje wybrały 14 inicjatyw – po 3 z Psiego Pola i Krzyków oraz 4 ze Śródmieścia i Fabrycznej. Wśród zwycięskich projektów pojawiły się propozycje, które mają na celu odtworzenie (lub wzmocnienie) zagubionych po roku pandemii relacji. Mieszkańcy i mieszkanki Szczepina zintegrują się na zajęciach rękodzielniczych, na Złotnikach odbędą się międzypokoleniowe warsztaty uwrażliwiających na potrzeby najstarszych członków naszego społeczeństwa, na Gaju cykl osiedlowych jam sessions, a na Psim Polu powstanie zin o tematyce feministycznej, w którym przywołane zostaną historie działających na osiedlu kobiet. Z kolei sąsiedzi i sąsiadki jednego z podwórek na osiedlu Powstańców Śląskich spotkają się na wakacyjnych śniadaniach połączonych z warsztatami promującymi postawy proekologiczne – równie istotny w tym naborze wątek. O najbliższe otoczenie i środowisko zadbać będzie można też na Gajowicach, a na osiedlu Swojczyce-Wojnów-Strachocin odbędzie się seria spotkań, której finałem będzie otwarcie przygotowanego wspólnymi siłami ogródka społecznego. Na miłośników natury czekać będą też m.in. indywidualne i grupowe spacery po parkach: Grabiszyńskim i Południowym. 

Szachoboks. Najdziwniejszy sport na świecie | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #18

Mikrogranty młodzieżowe

W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat każdy z 35 zgłoszonych projektów spotkał się ze sporym uznaniem komisji, ale ostatecznie wsparcie otrzyma 25 najwyżej ocenionych projektów. W tym naborze młodzi realizatorzy i realizatorki położyli mocny nacisk na sprawy związane z ekologią, proponując m.in. cykl utrzymanych w duchu less waste warsztatów, serię spotkań edukacyjnych o smogu i jakości powietrza w mieście, a także wspólne nasadzenia krzewów i drzew w Światowy Dzień Ziemi i nagranie „zielonego” podcastu. Na Kozanowie, poprzez wspólne tworzenie domowych ogródków i rozgrywki w planszówki, spróbują zintegrować młodzież z osiedla, a na Przedmieściu Oławskim wraz z mieszkankami okolicy stworzą film ukazujący problemy, z którymi na co dzień zmagać muszą się mieszkające tam dziewczyny. Wiosną wrocławska młodzież zorganizuje też m.in. „laboratorium smaków”, czyli zajęcia kulinarne dla osób w różnym wieku, a także cykl warsztatów cyrkowych, a nawet serię koncertów orkiestry symfonicznej na świeżym powietrzu!

Mikrogranty NGO

W ścieżce dla organizacji pozarządowych (działających do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 10 projektów. Co w ramach Mikrograntów NGO czeka nas na osiedlach? Mieszkańcy i mieszkanki Jagodna, Przedmieścia Oławskiego i Tarnogaju w trakcie gier miejskich i debat poszukają istoty wrocławskiej międzykulturowości, na Nadodrzu i Kleczkowie uderzą w pandemię śmiechem, z kolei na Popowicach ruszą na sąsiedzkie sprzątanie terenów zielonych. Dzięki jednemu z pomysłów młodzież z Psiego Pola będzie miała okazję, by wzmocnić wiarę we własne umiejętności i nauczyć się w bardziej świadomy sposób planować swoją przyszłość. Wiosną odbędą się również edukacyjne spacery, podczas których będzie można posłuchać „mowy” nietoperzy oraz poznać bioróżnorodność miasta.

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Źródło: Spotkania, warsztaty i zajęcia ekologiczne! Są wyniki wiosennych mikrograntów