Więzienie

i

Autor: ErikaWittlieb /CC0/pixabay.com SZOK! Ponad 800 więźniów uciekło z więzienia! Zostali uwolnieni podczas ataku!

Teatr w zakładzie karnym ? Jak się okazuje za murami więzienia też można tworzyć sztukę!

2021-10-25 14:01

Już w najbliższy czwartek (28.10) rusza Europejski Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice. Nie będzie on jednak odbywał się w zakładach karnych, a w różnych wrocławskich miejscach kultury. Tam też będzie można porozmawiać o teatrze i o jego wpływie na resocjalizację osadzonych. To również jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie, która ma zwiększać świadomość społeczną na temat sztuki w środowisku penitencjarnym. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

We Włoszech teatr więzienny jest zjawiskiem zupełnie typowym. Istnieje już od 30 lat, a grupy, działające na co dzień w zakładach karnych wystawiają swoją sztukę nie tylko za kratami, ale również na zewnątrz. Natomiast w Polsce oraz w innych krajach ten temat nie został jeszcze na tyle rozpowszechniony i można powiedzieć, że jedynie nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że takie praktyki stosuje się w tym środowisku. Naprzeciw temu wychodzi Fundacja Jubilo - grupa teatralna, która wspiera osoby narażone na społeczne wykluczenie, chociażby : mniejszości romskie, bezdomnych, uchodźców, czy właśnie więźniów. Jubilo od lat prowadzi we współpracy z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu projekt Odkluczanie, skierowany do osadzonych z oddziałów zamkniętych i półotwartych. W ramach tego prowadzi na przykład różnego rodzaju szkolenia teatralne dla więźniów. Tym razem zaprasza jednak na duże wydarzenie, jakim jest Europejski Festiwal Teatru w Więzieniu – Granice. Event będzie pretekstem do spotkania praktyków, badaczy oraz instytucji, na co dzień realizujących działania teatralne w zakładach karnych, z publicznością. To również niecodzienna okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń oraz praktyk, związanych ze sztuką, wykorzystywanych właśnie w społecznościach narażonych na wykluczenie. Organizatorzy chcą w ten sposób szerzyć tego typu działania zarówno w Polsce, jak i za granicą.

-Od lat pracujemy w środowiskach więziennych, organizując tam profesjonalny teatr. Jako międzynarodowi goście jesteśmy również obecni na festiwalach, chociażby we Włoszech. Otwieramy w ten sposób wiele relacji, tym samym też możliwości jeśli chodzi o sztukę w zakładach karnych. Jednak kiedy stawialiśmy pierwsze kroki w tym temacie była to dla nas nowość, ale też zdaliśmy sobie sprawę z ważności tej sprawy – z tego, że osoby, przebywające za kratami również mają potrzebę ekspresji i chęć wyrażenia siebie - podkreśla Diego Pileggi dyrektor artystyczny Fundacji Jubilo

Festiwal Granice 2021. Filmy, warsztaty i dyskusje – a wszystko o więzieniu

W ramach festiwalu odbędą się pokazy pracy, spektakle, warsztaty, spotkania oraz dyskusje, dotyczące różnych podejść do tematu teatru w więzieniu, a także jego przyszłości. Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia (28.10) otworzy wystawa fotograficzna “Granice”. W czasie trwania festiwalu będzie dostępna dla wszystkich uczestników eventu bezpłatnie w godzinach otwarcia Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego i za okazaniem wejściówki. Co więcej, już pierwszego dnia (28.10) we wrocławskiej Klubokawiarni Mleczarnia udostępniony zostanie film dokumentalny, zrealizowany w Areszcie Śledczym w Świdnicy. Dzień później (29.10) organizatorzy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego zaprezentują jeden ze spektakli, który znalazł się w programie, czyli spektakl ,,Kobietostan. Chór na jedną aktorkę’’. Sztuka również nawiązuje do tematu więziennego, ponieważ powstała na podstawie wywiadu, przeprowadzonego z kobietami osadzonymi i bezdomnymi. Dodatkowo, w harmonogramie festiwalu znalazły się między innymi panele dyskusyjne. Jeden z nich (30.10) - "Przekraczanie Granic" będzie miał na celu zbadanie, jakie realne możliwości rozwoju wiążą się z tworzeniem międzynarodowych sieci i jakie mogą być przyszłe perspektywy Teatru Więziennego w Europie i na świecie. Natomiast drugi (31.10), zatytułowany "Między sztuką a instytucją" podejmie temat fenomenu Teatru Więziennego w Polsce.

-Na panelach dyskusyjnych pojawią się między innymi : Adam Szymura- wychowawca oraz reżyser w Areszcie Śledczym w Gliwicach, Paweł Maszewski, czyli aktor spektaklu Kain, który opowie o swoim doświadczeniu jako artysta za kratami, a teraz wolny człowiek - mówi Diego Pileggi

Festiwal rusza już w ten czwartek i potrwa aż do niedzieli (28-31.10). Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, natomiast obowiązują na nie zapisy. Równolegle z eventem na żywo uruchomiona zostanie platforma online, na której znajdą się filmy dokumentalne o pracy teatralnej w więzieniach oraz transmisje na żywo z paneli dyskusyjnych. Szczegółowe informacje znaleźć można na facebookowej stronie wydarzenia.

Źródło: Teatr w zakładzie karnym ? Jak się okazuje za murami więzienia też można tworzyć sztukę!