Dworzec Świebodzki

i

Autor: Flickr.com/magro_kr

To już pewne. Dworzec Świebodzki wraca do życia. Kiedy wsiądziemy tam w pociąg?

2023-02-10 12:56

Jeśli wpiszemy w Google frazę "Dworzec Świebodzki", to zostaniemy poinformowani, że jest to obiekt historyczny. W niedalekiej przeszłości ma się to jednak zmienić. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, pociągi znów zaczną podróżować po dworcu, a obiekt ten stanie się ważną częścią komunikacyjnej mapy Wrocławia.

Pociągi we Wrocławiu ułatwiają życie nie tylko wielu mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, ale także osobom żyjącym w miejscowościach, które znajdują wokół miasta. Ułatwień ma być jeszcze więcej - jak potwierdził nam Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego, do życia ma wrócić Dworzec Świebodzki. Po odpowiednich pracach remontowych znów ujrzymy na nim kursujące koleje. 

Dworzec Świebodzki czeka wiele prac i remontów

Ostatni pociąg na Dworcu Świebodzkim jeździł w roku 1991, a od tego czasu wiele elementów budynku oraz infrastruktury kolejowej naturalnie uległo zniszczeniu. Zanim nowy stary dworzec wróci do użytku, czekają go gruntowne remonty.

"Do zrobienia jest przede wszystkim cała infrastruktura torowa. Prace modernizacyjne na infrastrukturze torowej obejmą urządzenia sygnalizacyjne i ogólne bezpieczeństwo, które trzeba dopasować do potrzeb pociągów - unowocześnić. To bardzo ważne, bo Dworzec Świebodzki to dworzec z historią, który znajduje się w centrum Wrocławia" - mówi nam Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Ile kosztować będą prace na Dworcu Świebodzkim?

Remont dworca będzie o tyle ułatwiony, że dużą część potrzebnej na przeprowadzenie prac kwoty ma sfinansować państwo. Jak będzie wyglądać to w liczbach?

"Prace odbędą się w ramach programu Kolej Plus. Jako samorząd zgłosiliśmy przywrócenie Dworca Świebodzkiego wraz z układem kolejowym. Jest to projekt rządowy, który polega na tym, że strona państwowa finansuje 80% projektu, a 20% to wkład własny. Cały koszt to ponad 220 000 000 zł, więc w tym przypadku 30 000 000 zł będzie wkładem własnym. PKP będzie wkrótce podpisywać finalne umowy" - opowiada nam Michał Nowakowski.

Kiedy będzie można korzystać z Dworca Świebodzkiego?

Na realizację projektu w ramach programu Kolei Plus są wyznaczone określone ramy czasowe. Dworzec Świebodzki ma zostać oddany do użytku najpóźniej w 2028 roku. Jak podkreśla jednak Michał Nowakowski, "mamy 5 lat, ale jest to data brzegowa, więc pewne projekty, w razie możliwości, będą realizowane szybciej." 

Dworzec Świebodzki ułatwi komunikację poza granicami Wrocławia i w samym mieście

Po zakończeniu prac dworzec ma planowo obsługiwać połączenia z kierunku Środy Śląskiej, Kątów Wrocławskich i Wołowa. Na ponownym włączeniu go do życia skorzystają jednak nie tylko mieszkańcy spoza granic Wrocławia, ale także sami mieszkańcy miasta. 

"Dworzec Świebodzki jest tak zlokalizowany, że wokół dostępne są autobusy i tramwaje, więc ich współpraca będzie bardzo potrzebna przy rozwoju infrastruktury. Kolej stanie się zdecydowanie bardziej bliska komunikacji miejskiej - stanowić będzie uzupełnienie dla pasażerów. Pociąg w godzinach szczytu jest szybszy od samochodów i autobusów. W obliczu problemu, jakim są korki, jest to potrzebne dla Wrocławia" - zakończył Michał Nowakowski.

W ramach programu Kolej Plus przebudowany zostanie również dworzec w Środzie Śląskiej. Zrealizowane zostaną połączenia do Bogatyni oraz na odcinku Legnica-Złotoryja.

Źródło: To już pewne. Dworzec Świebodzki wraca do życia. Kiedy wsiądziemy tam w pociąg?