Radni RM Wrocławia

i

Autor: mat.pras

"Trzeba stworzyć konkretny plan działania". Radni zdecydują o przyszłości kompleksu olimpijskiego

2022-07-07 16:57

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej (14 lipca) przygotowany został projekt przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zespołu terenów olimpijskich we Wrocławiu - całego obszaru wpisanego do rejestru zabytków.

Celem jest ochrona tego wyjątkowego rejonu Wrocławia.

- Tereny wokół Stadionu Olimpijskiego są niezwykle cennym obszarem Wrocławia. Obowiązują na nich  dwa nieprzystające do dzisiejszego punktu widzenia na miasto plany miejscowe. Jeden plan uchwalali radni 16 lat temu, drugi uchwalono w 2013 roku. Rozumiejąc o jak ważnym dziedzictwie mówimy, za tydzień głosować będziemy za zmianą obu tych planów i ochroną tych terenów, nowymi zapisami, obejmującymi cały obszar wpisany do rejestru zabytków – tłumaczy Paweł Karpiński z komisji Zrównoważonego Rozwoju, Architektury i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Wrocławia.

Zgodnie z ideą obszar Stadionu Olimpijskiego miałby być w przyszłości chroniony od zabudowy zamieszkiwania zbiorowego, jaką dopuszczają dzisiejsze plany. Nowe zapisy powstawać będą jednak w konsultacji z mieszkańcami, z uwzględnieniem ich postulatów i poszanowaniu zabytkowego charakteru miejsca.

Co ważne, zmiana dwóch dotychczasowych planów na jeden będzie wymagała współpracy z właścicielem terenu – Akademią Wychowania Fizycznego - Jesteśmy przekonani, że władze uczelni doskonale zdają sobie sprawę z wartości dziedzictwa historycznego terenu jakim dysponują i proces przebiegać będzie bez większych utrudnień i w pełnym zrozumieniu – mówi Paweł Karpiński.

Warto nadmienić, że przystąpienie do sporządzenia nowego planu jak również przyszłe jego uchwalenie w żaden sposób nie będzie wpływać na kwestie związane z obecnym pozwoleniem na budowę w obrębie basenów. Aktualnie to trwające postępowanie sądowe rozstrzyga co do kwestii powstania w tym miejscu zabudowy. Pozwolenie zostało wydane w oparciu o obowiązujące plany i zgodnie z prawem, a dotyczyło obiektów niewpisanych do rejestru zabytków.

Zgodnie z art. 65 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydane ostateczne decyzje o pozwoleniu na budowę nie podlegają wygaszeniu z powodu uchwalenia w ich miejscu nowego planu miejscowego o odmiennych ustaleniach.

Źródło: "Trzeba stworzyć konkretny plan działania". Radni zdecydują o przyszłości kompleksu olimpijskiego