Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom. Dzięki tym sposobom możemy ocalić im życie!

i

Autor: pixabay.com Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom. Dzięki tym sposobom możemy ocalić im życie!

Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom. Dzięki tym sposobom możemy ocalić im życie!

2022-06-02 14:42

2 czerwca przypada stosunkowo nowe święto, czyli Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Jego celem jest popularyzacja prawidłowych zasad udzielenia pierwszej pomocy wszystkim zwierzętom, zanim będzie mógł to zrobić weterynarz. Jak to zrobić, aby im nie zaszkodzić i jednocześnie ocalić życie?

Wszystko zaczęło się od Neli małej reporterki. To właśnie ona jest pomysłodawcą kampani #Usta-Pysk. Nastoletnia pisarka i podróżniczka w czasie pożarów w Australii ratowała koale i właśnie w tej akcji uświadomiła sobie, jak ważne jest szerzenie wiedzy o udzielaniu pomocy przed weterynaryjnej dla zwierząt dzikich i dla zwierząt domowych.

Według danych organizatora akcji The Adventure starts Here Foundation tylko 28% ankietowanych osób zna zasady udzielania pierwszej pomocy zwierzętom dzikim i domowym takim jak psy, koty, chomiki czy świnki morskie. Szczególnie w udzielaniu pomocy zwierzętom dzikim nie mamy wiedzy. Nie pomoże nam to prawidłowo zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia zwierzęcia.

- Powinniśmy sami podjąć działania, zwłaszcza w sytuacjach takich jak wypadek, gdy czas gra bardzo ważną rolę. Jeżeli chodzi o koty czy małe psy, możemy je w takiej sytuacji wziąć na ręce, zważając na to, by ich kręgosłup był w miarę prosto, bo to zapobiegnie kolejnym uszkodzeniom. W przypadku dużych zwierząt najlepiej użyć noszy, zrobionych nawet z koca - mówi Paulina Stykowska, lekarz weterynarii z Wrocławia.

Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom dzikim i domowym. Jak to zrobić?

W Polsce ustawowo panuje nakaz udzielenia pierwszej pomocy zwierzętom, jeżeli to my jesteśmy sprawcą wypadku. Pamiętajmy, że jako udzielenie pierwszej pomocy kwalifikuje się już samo poinformowanie odpowiednich służb o danym zdarzeniu.

Zwierzęta, w szczególności te dzikie, stanowią rezerwuar tzw. zoonoz, czyli chorób odzwierzęcych przenoszonych na ludzi, które nieraz mogą być dla nas śmiertelne. Dlatego musimy zachować szczególną ostrożność przy próbach udzielenia pomocy zwierzętom dzikim, ale także bezdomnym. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak w danej sytuacji się zachować - skontaktujmy się z lekarzem weterynarii lub odpowiednimi służbami.

Najważniejsze zasady, gdy zwierzę potrzebuje pomocy:

  • wypadek z udziałem zwierzęcia poza miastem - kontakt z najbliższym nadleśnictwem. Należy wpisać w Google „nadleśnictwo” i nazwę większej miejscowości, np. miasta powiatowego, gminnego, wówczas pojawi się numer telefonu. Jeśli nie ma takiej możliwości – dzwoń na numer 112;
  • zwierzę potrzebujące pomocy na terenie miasta, łącznie z rannymi ptakami – dzwoń na Eko Patrol i/lub Straż Miejską pod numer 986. Numer ten działa w wielu miastach w Polsce;
  • w przypadku zwierząt domowych – dzwoń do swojego weterynarza lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej
  • w przypadku informacji o znęcaniu się nad zwierzętami – dzwoń na policję pod numer 997
  • jeśli widzisz zwierzę zagubione, porzucone, nie zostawiaj bez opieki - w mieście poinformuj Eko Patrol, schronisko, lokalne fundacje, towarzystwa opieki nad zwierzętami lub zadzwoń pod 112.
  • różnego typu sytuacje związane z ratowaniem i opieką nad dzikimi zwierzętami można zgłaszać również do regionalnych specjalistów - Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt w Polsce Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom. Co powinno znaleźć się w domowej zoologicznej apteczce?

Podstawowe wyposażenie apteczki dla zwierząt nie odbiega znacząco od tej dla ludzi. Powinny się tam znaleźć przede wszystkim: sterylne rękawiczki lateksowe, aby ograniczyć zakażenie ran i dodatkowo zabezpieczyć siebie, jałowe gaziki, płyn do dezynfekcji, bandaż, bandaż elastyczny, wata, którą możemy przeczyścić uszy na przykład w momencie, kiedy zwierzę pływało w stawie i pewna ilość wody dostanie się do kanału słuchowego, a także podstawowe wyposażenie tj. termometr elektryczny, tzw. kleszczołapki do usuwania pasożytów zewnętrznych, latarka i nożyczki.

Co do preparatów medycznych, które mogą znajdować się w takiej apteczce, są to: węgiel medyczny, stosowany w przypadku zatruć i nasilonych obstrukcji, woda utleniona, którą możemy wywołać wymioty u zwierząt, które spożyły substancję toksyczną oraz leki, które zostały przepisane przez specjalistę stosowane w przypadku chorób przewlekłych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!

Źródło: Udzielenie pierwszej pomocy zwierzętom. Dzięki tym sposobom możemy ocalić im życie!