Wrocław miastem partnerskim Kijowa! Witalij Kliczko: To symboliczne przymierze

i

Autor: UM Wrocław

Wrocław miastem partnerskim Kijowa! Witalij Kliczko: "To symboliczne przymierze"

2023-03-15 13:26

W środę, 15 marca, Wrocław zyskał nowe miasto partnerskie. Miasto nie byle jakie, bowiem Kijów wciąż jest ważnym punktem na europejskiej mapie, a partnerstwo to, jak podkreśla Witalij Kliczko, ma znaczenie symboliczne.

Inicjatywa partnerskiej współpracy pomiędzy Wrocławiem i Kijowem pojawiła się w 2019 roku, a nabrała rozpędu po wybuchu wojny na Ukrainie. W listopadzie 2022 roku radni miejscy Wrocławia przegłosowali uchwałę o nawiązaniu współpracy partnerskiej.

"Nasze relacje z Kijowem – stolicą Ukrainy w sposób formalny, jeszcze bez partnerstwa, trwają już od dobrych kilku lat. Można powiedzieć, że nasi ukraińscy przyjaciele przemierzyli drogę z domu do domu. Dzisiaj bowiem, w obliczu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, to właśnie Wrocław stał się drugim domem dla wielu Ukrainek i Ukraińców, którzy przyjechali do nas i razem z nami budują wspólnotę miasta" – mówił podczas spotkania Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kijów to drugie miasto na Ukrainie, z którym Wrocław zawarł tego typu porozumienie (w 2001 r. podpisano umowę z Lwowem). Tym samym Kijów będzie 16. miastem partnerskim Wrocławia.

Witalij Kliczko podziękował Wrocławiowi za pomoc

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, podkreśla, że pomocy, jakiej Wrocław udzielił Ukrainie, nasi sąsiedzi nigdy nie zapomną.

"Chciałbym raz jeszcze podziękować Wrocławiowi i prezydentowi Sutrykowi. Za wsparcie Kijowa, za pomoc humanitarną i gospodarczą. Wrocław od początku rosyjskiej inwazji przyjął 150 tysięcy ukraińskich uchodźców, w tym 80 tysięcy dzieci. Tej pomocy nigdy nie zapomnimy. Zawieramy dziś niezwykle ważne i historyczne porozumienie z Wrocławiem. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina!" - mówił Witalij Kliczko, mer Kijowa.

Jak Wrocław pomaga Ukrainie?

Po wybuchu wojny na Ukrainie tysiące mieszkańców, organizacji pozarządowych ruszyły z pomocą osobom, które przyjechały do stolicy Dolnego Śląska - zapewniono noclegi, wydano posiłki. Uruchomione zostały trzy miejskie punkty informacji i aktywności dla migrantów, a także powstały klasy przygotowawcze dla dzieci obcokrajowców, w tym dla dzieci pochodzenia ukraińskiego. Dziś w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych uczy się ok. 20 tys. dzieci z Ukrainy.

"385 dni walczymy przeciwko wrogowi, który nie patrzy na żadne umowy międzynarodowe, który prowadzi wojnę cyniczną, bez zasad. W ciągu tych 385 dni są z nami nasi przyjaciele z Polski, z Wrocławia, którzy stale nas wspierają. To wspaniały przykład braterstwa, dobrosąsiedztwa i współpracy. Jesteśmy dumni, że możemy dzisiaj być we Wrocławiu i podpisać tak ważne porozumienie. Dziękuję raz jeszcze naszym polskim i wrocławskim braciom. Niech żyje Polska, niech żyje Ukraina" – mówił Wołodymyr Bondarenko, przewodniczący Rady Miejskiej Kijowa.

Wrocław posiada również partnerstwa m.in. z Dreznem, Lwowem, Wiesbaden, Lille czy Oxfordem. W 2019 roku zawarto umowę z gruzińskim Batumi.

Źródło: Wrocław miastem partnerskim Kijowa! Witalij Kliczko: "To symboliczne przymierze"